Lozana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lozana
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej132'626

Lozana, ne gjuhën frënge Lausanne(Lozanë), është qytet në Zvicër,Zvicrën Romandie (pkesa ku flitet frëngjishtja).Ky qytet ndodh mbi Liqenin Léman në Kantonin (frankofon) Vaud(Vo). Qyteti është vendi i Komitetit internacional Olimpik ,sikur edhe Muzeut dhe Parkut Olimpik .

Qyteti i vjetër ka shume rrugë te mbushura me butika ,aty është Katedralja Gotike nga XII shekull . Pallatja Rumine nga XIX shekull,sikur edhe shume muze te artit dhe ndertësa me arhitekture shume te bukur dhe te vjetër . ― Google Altitude : 526

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]