Izmiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 38°25′19″V 27°07′44″L / 38.422°V 27.129°L / 38.422; 27.129


Izmiri
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.007 km2
Popullsia 4.061.074 banorë (2013)
Dendësia 338 banorë/km2
Faqja Zyrtare [www.izmir.bel.tr Web faqja]

Izmiri, gjithashtu e njohur me emrin antik Smirnë, është qyteti i tretë më i populluar në Turqi pas Stambollit dhe Ankarasë

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemeni, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire.