Kievi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kievi
Qytet
Vendndodhja
Kievi is located in Ukraina
Kievi
Kievi

Koordinatat: 50°27′0″V 30°31′24″L / 50.45000°V 30.52333°L / 50.45000; 30.52333

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Provinca (Obllasti)
Kryetari i Bashkisë Vitali Klitschko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 839 km2
Lartësia 179 m (m.n.d.)
Dendësia 3.299/km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi +380 44
Koordinatat 50° 27′ 0″ Veri

30° 31′ 24″ Lindje


Kievi apo Kiyv (Ukrainase : Київ) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Ukrainës. Kievi gjindet në qendër të veriut të Ukrainës. Nëpër qytet rrjedh edhe Lumi Dnieper. Sipas vitit 2002 në Kiev jetojnë rreth 2,611,300 apo 2 milion e gjysëm. Kievi është gjithashtu qytet shumë i rëndësishëm në Europën Lindore për industri, edukim etj. Nga ana industriale Kievi është si shtëpi e industrisë Hight-Tech (Teknologjia e lartë). Kievi pasurohet edhe me metro dhe gjëra tjera. Sipas historisë së Ukrainës fjala Kiev rrjedh nga fjala Kyi, kjo fjalë rrjedh nga 4 legjendarët ukrainas (Vëllezërit Kyi, Shchek, Khoryv dhe motra Lybid).