Jump to content

Tbilisi

Coordinates: 41°43′21″N 44°47′33″E / 41.72250°N 44.79250°E / 41.72250; 44.79250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tbilisi
თბილისი
Tiflis
Qendra historike e Tbilisit me dy kisha ne sfond
Qendra historike e Tbilisit me dy kisha ne sfond
Flamuri i Tbilisi
Stema zyrtare e Tbilisi
Koordinatat: 41°43′21″N 44°47′33″E / 41.72250°N 44.79250°E / 41.72250; 44.79250
VendiGjeorgjia Gjeorgjia
Themeluar455 e.r.[2]
Qeveria
 • LlojiMayor–Council
 • TrupiTbilisi Sakrebulo
 • KryetariKakha Kaladze (GD)[3]
Sipërfaqja
 • Kryeqytet504,2 km2 (1,947 sq mi)
 • Metro
726 km2 (280 sq mi)
Lartësia më e lartë
770 m (2,530 ft)
Lartësia më e ulët
380 m (1,250 ft)
Popullsia
 (2024)
 • Kryeqytet1.358.526[1]
 • Dendësia2.496,08/km2 (64.648/sq mi)
 • Metro
1.485.293
Zona kohoreUTC+4 (Koha Gjeorgjiane)
Prefiksi+995 32
Faqja zyrtaretbilisi.gov.ge

Tbilisi (Gjeorgjisht: თბილისი) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Gjeorgjisë, i shtrirë në brigjet e lumit Kura me një popullsi prej rreth 1.2 milion njerëz. Tbilisi u themelua në shekullin e 5-të e.r. nga Vakhtang I i Iberisë dhe që atëherë ka shërbyer si kryeqyteti i mbretërive dhe republikave të ndryshme gjeorgjiane.

Për shkak të vendndodhjes së saj në udhëkryqin midis Evropës dhe Azisë dhe afërsisë së saj me Rrugën e Mëndafshit, gjatë historisë, Tbilisi ka qenë një pikë grindjeje midis fuqive të ndryshme globale. Deri më sot, vendndodhja e qytetit siguron pozicionin e tij si një rrugë e rëndësishme tranziti për projektet energjetike dhe tregtare. Historia e Tbilisit pasqyrohet në arkitekturën e saj, e cila është një përzierje e strukturave mesjetare, neoklasike, Beaux-Arts, Art Nouveau, staliniste dhe moderne.

Historikisht, Tbilisi ka qenë shtëpia e njerëzve me prejardhje të shumta kulturore, etnike dhe fetare, megjithëse popullsia e saj është kryesisht Kisha Ortodokse Lindore.

  1. ^ "Population by regions" (në anglisht). National Statistics Office of Georgia. Marrë më 27 prill 2024.
  2. ^ კონსპექტი საქართველოს ისტორიიდან შედგენილი ა. ქუთათელაძისგან Arkivuar 5 shkurt 2021 tek Wayback Machine. რვეული I. თბილისი, სტამბა წიგნების გამომცემელ ქართველთა ამხანაგობისა, 1900. გვერდი 38.
  3. ^ "Mayor of Tbilisi" (në anglisht). Tbilisi City Hall. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 20 nëntor 2017.
  4. ^ "Statistics of Tbilisi Region" (në anglisht). National Statistics Office of Georgia. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2021. Marrë më 22 korrik 2018.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]