Nikozia

Coordinates: 35°10′21″N 33°21′54″E / 35.17250°N 33.36500°E / 35.17250; 33.36500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikozia
Λευκωσία (Greqisht)
Lefkoşa (Turqisht)
Qytet
Nga e majta lart: horizonti i qytetit të Nikozias, Rruga Ledra gjatë natës, oborri i shtëpive nikoziane, muret veneciane të Nikozias, një derë nikoziane në qytetin e vjetër, Büyük Han, një lagje e qetë në qytetin e vjetër, shtëpitë veneciane, panairi i Krishtlindjeve në Nikozia, Makarios Avenue gjatë natës
Nga e majta lart: horizonti i qytetit të Nikozias, Rruga Ledra gjatë natës, oborri i shtëpive nikoziane, muret veneciane të Nikozias, një derë nikoziane në qytetin e vjetër, Büyük Han, një lagje e qetë në qytetin e vjetër, shtëpitë veneciane, panairi i Krishtlindjeve në Nikozia, Makarios Avenue gjatë natës
Flamuri i Nikozia
Location of Nicosia in Cyprus
Location of Nicosia in Cyprus
Nikozia is located in Earth
Nikozia (Earth)
Koordinatat: 35°10′21″N 33°21′54″E / 35.17250°N 33.36500°E / 35.17250; 33.36500
Pretenduar nga
Administruar nga 
*Jugu
 • Veriu
 • Republika e Qipros
 • Qiproja Veriore (e njohur vetëm nga Turqia)
 • Distrikti qipriotNikozia
  Qeveria
   • Kryetari i komunës së NikozisëConstantinos Yiorkadjis (i pavarur)
   • Kryetari i komunës së Nikozisë turkeMehmet Harmancı (TDP)
  Sipërfaqja
   • Sipërfaqe tokësore51,06 km2 (1,971 sq mi)
  Lartësia mbidetare
  220 m (720 ft)
  Popullsia
   (2016)
   • Qytet
  • Jugu: 55.014
  • Veriu: 61.378
   • Sipërfaqja urbane
  • South: 244.200
  • North: 82.539
   Urbani i jugut përfshinë komunat e Nikozias (jugu), Agios Dometios, Egkomi, Strovolos, Aglantzia, Lakatameia, Anthoupolis, Latsia and Yeri. The north's includes North Nicosia, Gönyeli, Gerolakkos dhe Kanli.
  Emri i banorëveNikozian
  Zona kohoreUTC+2 (EET)
   • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
  Kodi postal
  1010–1107
  Prefiksi+357 22
  Kodi ISO 3166CY-01
  Faqja zyrtarewww.nicosia.org.cy

  Nikozia (greqisht: Λευκωσία Lefkosia, turqisht: Lefkoşa) është qyteti më i madh, kryeqyteti dhe selia e qeverisë së Qipros. Ndodhet pranë qendrës së fushës Mesaoria, në brigjet e lumit Pedieos.

  Sipas mitologjisë greke, Nikozia ishte një sirenë, një nga bijat e Acheloos dhe Melpomene dhe emri i saj përkthehet si "Shteti i Bardhë" ose qyteti i Zotave të Bardhë.

  Nikozia është kryeqyteti më juglindor i të gjitha shteteve anëtare të BE-së. Ai ka qenë i banuar vazhdimisht për mbi 4500 vjet dhe ka qenë kryeqyteti i Qipros që nga shekulli i 10-të. Komunitetet qipriote greke dhe qipriote turke të Nikozias u ndanë në jug dhe në veri të qytetit përkatësisht në fillim të vitit 1964, pas luftimeve të krizës së Qipros të viteve 1963–64 që shpërtheu në qytet. Kjo ndarje u bë një kufi i militarizuar midis Republikës së Qipros dhe Qipros Veriore pasi Turqia pushtoi ishullin e Qipros në 1974, duke pushtuar veriun e ishullit, duke përfshirë Nikozinë veriore. Sot Nikozia e Veriut është kryeqyteti i Qipros Veriore, një shtet i njohur vetëm nga Turqia, që konsiderohet të jetë territor i pushtuar qipriot nga komuniteti ndërkombëtar.

  Përveç funksioneve të saj legjislative dhe administrative, Nikozia është vendosur si kryeqyteti financiar i ishullit dhe qendra e tij kryesore ndërkombëtare e biznesit.[1] Në vitin 2018, Nikozia ishte qyteti i 32-të më i pasur në botë në fuqinë blerëse relative.[2]

  Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Nikozia ka një klimë të nxehtë gjysmë të thatë (Köppen: BSh) për shkak të totalit të saj të ulët vjetor të reshjeve dhe diapazonit të temperaturave vjetore. Qyteti përjeton verëra të gjata, të nxehta deri të nxehta, të thata dhe dimra të këndshëm, ku shumica e reshjeve ndodhin në dimër. Akumulimi i borës është veçanërisht i rrallë (ngjarjet e fundit kanë ndodhur në vitin 1950, 1974 dhe 1997). Gjatë netëve të dimrit ka herë pas here ngrica të lehta.

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kempen, Ronald van; Vermeulen, Marcel; Baan, Ad (2005). Urban Issues and Urban Policies in the New EU Countries (në anglisht). Ashgate. fq. 207. ISBN 978-0-7546-4511-5.
  2. ^ "World's richest cities by purchasing power" (në anglisht). UBS. 2018. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-03. Marrë më 30 maj 2018.