Jump to content

Thimphu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thimphu
Qytet
Pamje nga Thimphu në vitin 2010
Pamje nga Thimphu në vitin 2010
Popullsia
 • Gjithsej91.000

Thimphu është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i Butanit. Ky qytet u bë kryeqytet më 1961. Në vitin 2011, ky qytet ka pasur 91,000 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit së popullsisë më 31 maj 2005, ky qytet ka pasur 79,185 banorë me dendësi prej 3029 km². Sipas regjistrimit më 2011, ky qytet ka pasur 91,000 banorë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Religjioni i këtij shteti është budizmi, ndërsa në Butanin jugor është hinduizmi.