Bandar Seri Begauan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bandar Seri Begawan
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Brunei
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100.36 km2 (38.7 sq mi) km2
Popullsia 27,285 banorë
Dendësia 272/km2 (704.5/sq mi) banorë/km2
Faqja Zyrtare www.municipal-bsb.gov.bn
The Ceremonial Ship beside the Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque
Located on an archaeological site at Kota Batu, Brunei museum is the largest in the country.

Bandar Seri Begawan (Jawi: بندر سري بڬاوان) popullsia 27.285 (që nga 2002), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sulltanatit të Bruneit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bandar Begawan është e vendosur në 4° 53' 25" N, 114° 56' 32" E, në bregun verior të lumit Bruneit.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Omar Ali Saifuddin Mosque.JPG
Xhamia Sultan Omar Ali Saifuddin.
Gadong BSB Brunei.jpg
Street in Gadong, the main shopping district of Bandar Seri Begawan.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]