Bandar Seri Begauan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bandar Seri Begawan
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Brunei
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 100.36 km2 (38.7 sq mi) km2
Popullsia 27,285 banorë
Dendësia 272/km2 (704.5/sq mi) banorë/km2
Faqja Zyrtare www.municipal-bsb.gov.bn
The Ceremonial Ship beside the Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque
Skeda:Bus station BSB.JPG
The main bus station is located at Jalan Cator.
Located on an archaeological site at Kota Batu, Brunei museum is the largest in the country.
Skeda:Sculpture Persiaran Damuan.JPG
Brunei Darussalam's sculpture at Persiaran Damuan.

Bandar Seri Begawan (Jawi: بندر سري بڬاوان) popullsia 27.285 (që nga 2002), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Sulltanatit të Bruneit.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Bandar Begawan është e vendosur në 4° 53' 25" N, 114° 56' 32" E, në bregun verior të lumit Bruneit.

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Omar Ali Saifuddin Mosque.JPG
175x175px
175x175px
175x175px
The Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque. Kampong Ayer. Memorial opposite Kampong Ayer. The tomb of late Sultan Sharif Ali also known as Sultan Berkat, the third Sultan of Brunei who ruled between 1426-1432.
175x175px
175x175px
175x175px
Gadong BSB Brunei.jpg
Street scenery, Jalan Sultan. Outside view of the Royal Regalia Building. Sungei Brunei (Brunei river). Street in Gadong, the main shopping district of Bandar Seri Begawan.

Lidhjet e jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]