Manama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Manama
Qytet
noform
Pamje nga Manama
Vendndodhja
Manama is located in Bahreini
Manama
Manama

Koordinatat: 26°13′00″V 50°35′00″L / 26.21667°V 50.58333°L / 26.21667; 50.58333

Administrimi
Shteti Flamuri Bahreini
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia (2010) 157.474 banorë
Dendësia 5,304 banorë/km2
Koordinatat 26° 13′ 00″ Veri

50° 35′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.capital.gov.bh

Manama (Arabisht: المنامة Al Manama) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Bahreinit, me një popullsi të përafërt prej 155.000 banorësh. Ajo është një qendër e rëndësishme tregtare në Gjirin Persik, dhe ka një popullsi shumë të larmishme.