Manama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manama
Qytet
Pamje nga Manama
Pamje nga Manama
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 157,474
Faqja zyrtarehttp://www.capital.gov.bh

Manama (Arabisht: المنامة Al Manama) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Bahreinit, me një popullsi të përafërt prej 155.000 banorësh. Ajo është një qendër e rëndësishme tregtare në Gjirin Persik, dhe ka një popullsi shumë të larmishme.