Astana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Astana
Kazakisht : Астана
Qytet
noform
Pallati Presidencial
Stema_figura
Stema e Astanës
New flag of Astana.svg
Flamuri i Astanës
Vendndodhja
Astana is located in Kazakistani
Astana
Astana

Koordinatat: 51°10′0″V 71°26′0″L / 51.16667°V 71.43333°L / 51.16667; 71.43333

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Rajoni Akmola
Kryetari i Bashkisë Asset Issekeshev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 710 km2
Popullsia 1,006,574 banorë
Dendësia 1239 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1830
Zona Kohore (UTC+6)
Kodi Postal 010000–010015
Prefiksi +7 7172
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtari i Astanës
14 km nga qendra e qytetit
Targa Z, 01
Koordinatat 51° 10′ 0″ Veri

71° 26′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.astana.kz

Astana (Kazakisht: Астана) është kryeqyteti i Kazakistanit. Është qyteti i dytë më i madh në Kazakistan, popullsia është 1,006,574 banorë (2016) dhe ka një sipërfaqe prej 710 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Astanës është Imangali Tasmagambetov.

Emri[redakto | përpunoni burim]

Fjala Astana në gjuhen kazake do të thotë kryeqytet. Në gjuhën kazake dhe në gjuhën ruse lexohet As-ta-na, në gjuha të tjera lexohet As-ta-na. Astana po ashtu thuhet dhe "Manhattani në step".

Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit[redakto | përpunoni burim]

Në vitin 1994, atëherë kur u krijua shteti i Kazakistanit kryeqyteti i u bë Almaty. Prej 1997 kryeqyteti i Kazakistanit u bë Astana.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Në vitin 2007, popullsia në Astana ishte 600,200 banorë. Në vitin 1999, Astana kishte 281,000 banorë (60% kazakë, 30% rusë, 10% ukrainas dhe gjerman). Në 2030 parashikohet të ketë mbi 1,000,000 banorë.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Astana ndodhet në qendër të Kazakistanit.

Arkitektura[redakto | përpunoni burim]

Arkitektura në Astana ka një kualitet dhe një cilësi të lartë. Astana është njeri ose më i bukur qytet në Azinë e mesme. Në Astana kanë punuar në ndërtimtari edhe shqiptarë nga Kosova.

Sport[redakto | përpunoni burim]

Astana ka një klub futbolli FC Astana, cili luan në Premierligen kazake dhe ka fituar tre herë këtë ligë (2000, 2001, 2006). Ka një skuadër basketbolli, e quajtur Astana-Tigers, një skuadër ice-hockey e quajtur Barys Astana, e cila ka fituar ligën e ice-hockey të Kazakistanit në sezonin 2004/2005. Ka edhe një skuadër të famshme çiklistësh e quajtur Team Astana dhe ka marr pjesë dy herë në "Tour de France" (2006, 2007).

Transporti[redakto | përpunoni burim]

Astana ka Aeroportin Ndërkombëtar të Astanës, që u projektua nga arkitektin japonez Kisho Kurokawa. Po ashtu projektohet dhe një metro nëntokë, Astana Metro.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe këtë[redakto | përpunoni burim]