Jump to content

Astanaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Astanaja
Нұр-Сұлтан/Нур-Султан
Qytet
Pallati Presidencial
Pallati Presidencial
Popullsia
 • Gjithsej1,078,362
{{{postal_code_type}}}
010000–010015
TargatZ, 01
Faqja zyrtarewww.astana.kz

Nursultan (ose Nur-Sultan, kazakisht Нұр-Сұлтан/Нур-Султан; historisht Astana) është kryeqyteti i Kazakistanit. Është qyteti më i madh në Kazakistan, popullsia është 1.078.362 banorë (2019) dhe ka një sipërfaqe prej 710 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Nursultanit është Baqyt Sultanow.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej vitit 1998 deri 2019 emri i qytetit isht Astana (shqip kryeqytet). Më 20 mars 2019 qyteti mori emrin Nursultan për nder të presidentit të vjetër të Kazakistanit Nursultan Nazarbayev.

Si kryeqyteti i ri i Kazakistanit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1994, atëherë kur u krijua shteti i Kazakistanit kryeqyteti i u bë Almaty. Prej 1997 kryeqyteti i Kazakistanit u bë Nursultani.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007, popullsia në Nursultan ishte 600.200 banorë. Në vitin 1999 Nursultani kishte 281.000 banorë (60% kazakë, 30% rusë, 10% ukrainas dhe gjerman). Në 2030 parashikohet të ketë mbi 1.000.000 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nursultani ndodhet në qendër të Kazakistanit.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arkitektura në Nursultan ka një kualitet dhe një cilësi të lartë. Astana është njeri ose më i bukur qytet në Azinë e mesme. Në Nursultan kanë punuar në ndërtimtari edhe shqiptarë nga Kosova.

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nursultan ka një klub futbolli FC Astana, cili luan në Premierligen kazake dhe ka fituar tre herë këtë ligë (2000, 2001, 2006). Ka një skuadër basketbolli, e quajtur Astana-Tigers, një skuadër ice-hockey e quajtur Barys Astana, e cila ka fituar ligën e ice-hockey të Kazakistanit në sezonin 2004/2005. Ka edhe një skuadër të famshme çiklistësh e quajtur Team Astana dhe ka marr pjesë dy herë në "Tour de France" (2006, 2007).

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nursultani ka Aeroportin Ndërkombëtar të Nursultanit, që u projektua nga arkitektin japonez Kisho Kurokawa. Po ashtu projektohet dhe një metro nëntokë, Astana Metro.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]