Ulan Batori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ulan Bator
qytet
emblema
vendodhja
Administrimi
Shteti Mongolia
Statistika
Popullsia
-dendësia
1.106.500 banorë
235 banorë/km²
Sipërfaqja 4704 km²
Prefiksi telefonik
Faqja zyrtare www.ulaanbaatar.mn
Qeverisja
Kryetari i Bashkisë


Ulan Bator ose UlanBataari është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Mongolisë. Me gati 1 milion banorë, është vendbanimi i 38% të popullsisë së vendit.