Abu Dabi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Abu Dabi
بو ظبي Abū ẓabī
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
896.751 banorë
13,3/km² banorë/km²
Sipërfaqja 67.340 km² km²
Administrata
Shteti Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare http://www.abudhabi.ae/
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Abu Dabi apo Abu Dhabi (Arabe : أبو ظبي‎ apo Abū ẓabī) është kryeqyteti i Emirateve të bashkuara Arabe dhe qyteti i 2-të më i madh në këtë shtet pas Dubait. Qyteti Abu Dabi ka rreth një milion banorë sipas llogaritjeve të vitit 2009. Dendësia në Abu Dabi është 13,3/km², ndërsa sipërfaqja rreth 67.340 km². Gjuha zyrtare në Abu Dabi është Arabe, ndërsa feja është Islami.