Ebu Dhabi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Abu Dabi)
Shko te: navigacion, kërko
Abu Dabi
بو ظبي Abū ẓabī
Qytet
noform
Flamuri_figura
Flamuri i Abu Dabit
Vendndodhja
Abu Dabi (Emiratet e Bashkuara Arabe)
Abu Dabi
Koordinatat:24°16′48″ Veri 54°13′12″ Lindje 24.28, 54.2224°16′48″ Veri 54°13′12″ Lindje 24.28, 54.22
Administrimi
Shteti Flamuri Emiratet e Bashkuara Arabe
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 67,34 km2
Zona Kohore (UTC+4)
Demografia
Popullsia (2013) 921.000 banorë
Dendësia 13,3 banorë/km2
Faqja Zyrtare http://www.abudhabi.ae/

Abu Dabi apo Abu Dhabi (Arabe : أبو ظبي‎ apo Abū ẓabī) është kryeqyteti i Emirateve të bashkuara Arabe dhe qyteti i 2-të më i madh në këtë shtet pas Dubait. Qyteti Abu Dabi ka rreth një milion banorë sipas llogaritjeve të vitit 2009. Dendësia në Abu Dabi është 13,3/km², ndërsa sipërfaqja rreth 67.340 km². Gjuha zyrtare në Abu Dabi është Arabe, ndërsa feja është Islami.