Jump to content

Hanoi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hanoi
Qytet
Sipër: Ura Long Bien, Lumë pranë tempullit budist Perfume Pagoda,Në mes: Kulla Breshkë, Poshtë: Tempulli i Letërsisë, Mauzoleumi Ho Shi Min, Teatri i Operas
Sipër: Ura Long Bien, Lumë pranë tempullit budist Perfume Pagoda,Në mes: Kulla Breshkë, Poshtë: Tempulli i Letërsisë, Mauzoleumi Ho Shi Min, Teatri i Operas
Popullsia
 • Gjithsej6.500.000
Faqja zyrtarehttp://www.english.hanoi.gov.vn

Hanoi është kryeqyteti i Vietnamit dhe qyteti i dytë më i madh i vendit. Nga 1010 deri më 1802, ai ishte qendra më e rëndësishme politike e Vietnamit. Ai u eklipsuar nga Hue, kryeqyteti perandorak e Vietnamit gjatë dinastisë Nguyen (1802-1945), por Hanoi shërbeu si kryeqyteti i Indokinës Franceze nga 1902 deri 1954. Nga 1954 deri 1976, ai ishte kryeqyteti i Vietnamit të Veriut, dhe ai u bë kryeqyteti i Vietnamit të ribashkuar në vitin 1976, pas fitores së Veriut në luftën e Vietnamit.

Qyteti ndodhet në bregun e djathtë të Lumit të Kuq, 1760 km në veri të qytetit Ho Shi Min dhe 120 km në perëndim të qytetit Hai Phong.