Kolombo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolombo
කොළඹ
கொழும்பு
Qytet
Pamje mbi Galle Face Green (në mes), me Hotelin Shangri-La dhe One Galle Face (majtas) dhe Oqeanin Indian (djathtas)
Pamje mbi Galle Face Green (në mes), me Hotelin Shangri-La dhe One Galle Face (majtas) dhe Oqeanin Indian (djathtas)
Popullsia
 • Gjithsej752.993
Faqja zyrtarewww.colombo.mc.gov.lk

Kolombo (Sinhala: කොළඹ, Koḷam̆ba; Tamilisht: கொழும்பு, Kozhumpu) është qyteti më i madh sipas popullsisë dhe kryeqyteti komercial në Sri Lanka. Ndodhet në bregun perëndimor të ishullit dhe ngjitur me zonën e Kolombit të Madh që përfshin Sri Jayawardenepura Kotte, kryeqyteti legjislativ i Sri Lanka dhe Dehiwala-Mount Lavinia. Kolombo shpesh quhet kryeqyteti pasi Sri Jayawardenepura Kotte është vetë brenda zonës urbane/periferike të Kolombos. Gjithashtu është kryeqyteti administrativ i Provincës Perëndimore dhe kryeqyteti i Distriktit të Kolombos. Kolombo është një qytet i zënë dhe i gjallë me një përzierje të jetës moderne, ndërtesave koloniale dhe monumenteve.

Kolombo ishte kryeqyteti i zonave bregdetare të kontrolluara nga portugezët, holandezët dhe britanikët nga vitet 1700 deri në 1815. Prej atëherë deri në vitet 1980 kryeqyteti kombëtar i ishullit ishte Kolombo. Gjatë viteve 1980 u bënë plane për të lëvizur kryeqytetin administrativ në Sri Jayawardenepura Kotte dhe kështu të zhvendoseshin të gjitha institucionet qeveritare nga Kolombo për të hapur rrugën për aktivitetet tregtare. Sot shumë institucione qeveritare ende qëndrojnë në Kolombo.

Emri 'Kolombo', u prezantua për herë të parë nga portugezët në vitin 1505 dhe besohet se rrjedh nga emri klasik sinhala කොලොන් තොට Kolon thota, që do të thotë "port në lumin Kelani".[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia e Kolombos është një përzierje toke dhe uji. Qyteti ka shumë kanale dhe, në zemër të qytetit, Liqeni Beira me sipërfaqe prej 65 hektarësh, është një nga monumentet më dalluese të Kolombos dhe u përdor për shekuj nga kolonistët për të mbrojtur qytetin. Mbetet një atraksion turistik, duke pritur regata, dhe ngjarje teatrore në brigjet e saj. Kufiri Verior dhe Veri-Lindor i qytetit të Colombo formohet nga lumi Kelani, i cili takon detin në një pjesë të qytetit të njohur si Modera (mōdara në Sinhala) që do të thotë delta lumore.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolombo përmban një klimë tropikale monsuni nën klasifikimin e klimës Köppen, duke rënë vetëm në një klimë tropikale të pyjeve të shiut. Klima e Kolombos është e nxehtë gjatë gjithë vitit. Nga marsi deri në prill temperatura mesatare e lartë është rreth 31 ° C. Ndryshimi i vetëm i madh i motit ndodh gjatë sezoneve të monsuneve nga prilli në qershor dhe shtatorin në nëntor, kur ndodhin shira të mëdha. Kolombo sheh pak diapazon relativ ditor të temperaturës, megjithëse kjo është më e shënuar në muajt e thatë të dimrit, ku temperaturat minimale mesatarisht 22 ° C. Reshjet e shiut në qytet janë mesatarisht rreth 2,500 milimetra në vit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolombo është një qytet multi-fetar, multi-etnik dhe multi-kulturor. Popullsia e Kolmbos është një përzierje e grupeve të shumta etnike, kryesisht sinhalezë. Ekzistojnë gjithashtu komunitete të vogla njerëzish me origjinë kineze, portugeze, holandeze, malajase dhe indiane me origjinë që jetojnë në qytet, si dhe të huaj të shumtë evropianë. Kolombo është qyteti më i populluar në Sri Lanka, me 642,163 njerëz që jetojnë brenda kufijve të qytetit. Në vitin 1866 qyteti kishte një popullsi prej rreth 80,000.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Colombo – then and now". Padma Edirisinghe (në anglisht). The Sunday Observer. 14 shkurt 2004. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007.