Amani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aman
عمّان ʿAmmān
Qytet
noform
Pamje nga Amani
Flamuri_figura
Flamuri i Amanit
Vendndodhja
Aman is located in Jordania
Aman
Aman
31°56′59″V 35°55′58″L / 31.94972°V 35.93278°L / 31.94972; 35.93278Koordinatat: 31°56′59″V 35°55′58″L / 31.94972°V 35.93278°L / 31.94972; 35.93278
Administrimi
Shteti Flamuri Jordania
Kryetari i Bashkisë Sadeer Rawashdeh
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.680 km2
Lartësia 1100 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 1,919,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 7000 Para Krishtit
Zona Kohore UTC+3
Kodi Postal 11110-17198
Prefiksi +962(6)
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Mbretëresha Alia (Queen Alia International Airport)
Faqja Zyrtare www.ammancity.gov.jo

Amani (arabisht عمان, 'am-an) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Jordanisë. Qyteti antik i cili gjendet në Amman, duket se në fillim u quajt Rab Amoon (ربة عمون) dhe pastaj në shekullin e tretë para Krishtit Filadelfia.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 Al Abdali
 • 2 Abu Nseir
 • 3 Umm-Othaina
 • 4 Al Qweismeh, Al Jweideh, Abu ‘Alanda and Al Raqim
 • 5 Al Yarmouk
 • 6 Al-Jezah
 • 7 Al-Mowaqar
 • 8 Al-Mqabalain
 • 9 Badr
 • 10 Badr Al Jadeeda
 • 11 Basman
 • 12 Husban
 • 13 Jbeiha
 • 14 Khraibet Essouq
 • 15 Marj Al Hamam
 • 16 Marka
 • 17 Medina
 • 18 Nawoor (Na'our)
 • 19 Ohud
 • 20 Ras Al-ain
 • 21 Sahab
 • 22 Shafa Badran
 • 23 Sweileh
 • 24 Tariq
 • 25 Tla’ Al ‘Ali
 • 26 Wadi Al Seer
 • 27 Zahran