Sarajeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sarajeva
Grad Sarajevo
Qytet
noform
Vendndodhja
Sarajeva (Bosnja dhe Hercegovina)
Sarajeva
Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Kantoni Kantoni i Sarajevës
Kryetari i Bashkisë Alija Behmen (SDP)
Statistika dhe Transporti
Lartësia 500 m (m.n.d.)
Vendasit Sarajevas/e
Sipërfaqja 141.5 km2
Zona Kohore CET (UTC+1)
Kodi Postal 71000
Prefiksi +387 (33)
Koordinatat 43° 50′ 51.36″ Veri

18° 21′ 23.04″ Lindje

Demografia
Popullsia 310,605 banorë
 •  aglomerati 436,572 banorë
Dendësia 2,157.2 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.sarajevo.ba

Sarajeva është kryeqyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vaza e Butmirëve

Arkeologët kanë gjetur se rajoni Sarajeva ka qenë e banuar vazhdimisht nga njerëzit që nga mosha neolitike. Shembulli më të famshme të një zgjidhjeje neolitike në zonën e Sarajevës është që të kulturës Butmir.Zbulimet në Butmir janë bërë në bazë të Ilidza moderne-ditore në Sarajevë në vitin 1893 nga rrethinat autoritetet austro-hungareze gjatë ndërtimit të një shkolle bujqësore. Pasuri të zonës në strall ishte pa dyshim tërheqëse për njeriun e Neolitit, dhe zgjidhja duket të kanë lulëzuar.Zgjidhjen e zhvilluar qeramika unike dhe harton qeramikë, të cilat karakterizojnë njerëzit Butmir si një kulturë unike. Kjo ishte kryesisht përgjegjës për Kongresin Ndërkombëtar të arkeologëve dhe antropologët takimi në Sarajevë në vitin 1894.

Arkeologët kanë gjetur se rajoni Sarajeva ka qenë e banuar vazhdimisht nga njerëzit që nga mosha neolitike. Shembulli më të famshme të një zgjidhjeje neolitike në zonën e Sarajevës është që të kulturës Butmir.Zbulimet në Butmir janë bërë në bazë të Ilidza moderne-ditore në Sarajevë në vitin 1893 nga rrethinat autoritetet austro-hungareze gjatë ndërtimit të një shkolle bujqësore. Pasuri të zonës në strall ishte pa dyshim tërheqëse për njeriun e Neolitit, dhe zgjidhja duket të kanë lulëzuar.Zgjidhjen e zhvilluar qeramika unike dhe harton qeramikë, të cilat karakterizojnë njerëzit Butmir si një kulturë unike. Kjo ishte kryesisht përgjegjës për Kongresin Ndërkombëtar të arkeologëve dhe antropologët takimi në Sarajevë në vitin 1894.


Kultura e ardhshëm të shquar në Sarajevë ishin Ilirët.Njerëzve të lashtë, të cilët konsiderohen më të madhe të Ballkanit Perëndimor, si atdheun e tyre, kishte disa vendbanime kyç në rajon, kryesisht përreth lumit Miljacka dhe Sarajevë luginë.Ilirët në rajon Sarajevë përkiste Daesitiates, një luftë, si njerëz të cilët ishin ndoshta populli fundit ilire në Bosnje dhe Hercegovinë për të rezistuar pushtimit romak. Disfatës së tyre nga ana e Tiberit perandori romak në 9 AD shënon fillimin e sundimit romak në rajon.Romakët nuk ndërtuar rajonin e moderne-ditore Bosnje se shumë, por koloni romake e Aquae Sulphurae ishte vendosur pranë krye të sotme Ilidza, dhe ishte zgjidhje më të rëndësishme të kohës. Pas romakëve, gotëve vendosën zonës, e ndjekur nga sllavët në shekullin e 7.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sarajeva ka një industri të fortë turistik dhe u emërua nga një Lonely Planet nga top 50 "Qytetet më të mirë në Botë" në lidhje me turizmin 2006.Sports përdor objektet trashëgiminë e Olimpiadës Dimërore të vitit 1984, sidomos objektet ski në malet aty pranë e Bjelashnica, Igman, Jahorina, Trebeviç, dhe Treskavica. 600 vjet të historisë së Sarajevës, ndikuar nga të dy perandorive perëndimore dhe lindore, është edhe një tërheqje të fortë turistike. Sarajeva ka pritur udhëtarët për shekuj me radhë, sepse ajo ishte një qendër e rëndësishme tregtare gjatë osmane dhe Austro-hungareze perandorive. Shembuj të destinacione popullore në Sarajevë përfshijnë Bosne Vrelo park, katedralja Sarajevë, dhe Xhamia e Gazi Husrev-lutem-së. Turizmi në Sarajevë është e fokusuar kryesisht në aspektet historike fetare dhe kulturore. Në vitin 1981 GDP për frymë të Sarajevës ishte 133% të mesatares jugosllave.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 1991 Sarajeva ka pasur : gjithsejtë : 527.049

  • Boshnjakë - 259.470 (49,23 %)
  • Serbë - 157.143 (29,81 %)
  • Kroatë - 34.873 (6,61 %)
  • Jugosllavë - 56.470 (10,71 %)
  • të tjerë, të pa përcaktuar dhe të panjohur - 19.093 (3,62 %)


Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Stampa:Link FA

Stampa:Link FA