Butmiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Butmiri - Sarajevë

Butmiri është një fshat afër Ilixhës në pellgun e Sarajevës. Në rajonin e Butmirit jetojnë rreth 5.000 banorë. Butmiri është i njohur edhe si një vend arkeologjik, ku janë gjetur gjurmë që nga epoka neolitike.[1] Në fushën e Butmirit, gjendet edhe aeroporti i Sarajevës, një hipodrom dhe një bazë e EUFOR-it.

Po në këtë vendbanim ndodhet edhe njëra hyrje/dalje e Tunelit të shpëtimit i cili u hap gjatë luftës në Bosnje dhe Hercegovinë 1992 - 1995.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Butmir Culture". Sarajevo School of Science and Technology. 2006. 

Koordinatat: 43°49′V 18°20′L / 43.817°V 18.333°L / 43.817; 18.333