Dublini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dublini
Baile Átha Cliath
Qytet
Skeda:Dublin lead image.jpg
Mottoes: 
Obedientia Civium Urbis Felicitas
"Bindja e qytetarëve është lumturia e qytetit"
Population
 • Total506.211
Websitewww.dublincity.ie

Dublini është kryeqyteti dhe qyteti më i madhë i Irlandës. Dublini ka një popullatë prej 500 mijë banorëve, dhe bën pjesë në Provincën e Leisterit. Dublini u themelua në kohën e Vikingëve dhe u shpall "Mbretëri". Ky qytet gjindet në zonën e "Dublinit të Madhë" i cilu numëron gjithsej 2 milion banorë, apo gjysma e gjithë popullatës Irlandeze.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Dublini – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale