Jump to content

San Jose, California

Coordinates: 37°20′10″N 121°53′26″W / 37.33611°N 121.89056°W / 37.33611; -121.89056
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
San Jose, Kalifornia
Qyteti i San José
Nga lartë poshtë, majtas në të djathtë: Downtown San Jose, Hotel De Anza, East San Jose suburbs, Lick Observatory, Plaza de César Chávez
Nga lartë poshtë, majtas në të djathtë: Downtown San Jose, Hotel De Anza, East San Jose suburbs, Lick Observatory, Plaza de César Chávez
Stema zyrtare e San Jose, Kalifornia
Official logo of San Jose, Kalifornia
Parimet: 
Kryqyteti i Luginës Silicon
Vendndodhja e San Jose brenda Santa Clara County
Vendndodhja e San Jose brenda Santa Clara County
San Jose, California is located in Earth
San Jose, California (Earth)
Koordinatat: 37°20′10″N 121°53′26″W / 37.33611°N 121.89056°W / 37.33611; -121.89056
VendiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara
Shteti Kalifornia
QarkuSanta Clara
RajoniSan Francisco Bay Area
MetroSan Jose-Sunnyvale-Santa Clara
CSASan Jose-San Francisco-Oakland
Pueblo themeloi29 nëntor 1777
U themelua siPueblo de San José de Guadalupe
Inkorporuar27 mars 1850[1]
Emëruar në nder tëShën Jozefi
Qeveria
 • LlojiCouncil–manager[2]
 • TrupiKëshilli i Qytetit të San Jose
 • KryetariSam Liccardo[3] (D)
 • City managerJennifer Maguire[4]
Sipërfaqja
 • Qyteti181,36 sq mi (469,72 km2)
 • Sipërfaqe tokësore178,24 sq mi (461,63 km2)
 • Sipërfaqe ujore3,12 sq mi (8,09 km2)  1.91%
 • Sipërfaqe urbane
342,27 sq mi (741,03 km2)
 • Metro
2.694,61 sq mi (6.979 km2)
Lartësia mbidetare
82 ft (25 m)
Lartësia më e ulët
0 ft (0 m)
Popullsia
 (2020)
 • Qyteti1.013.240
 • Vendi11-të në Shtetet e Bashkuara
3-të në Kaliforni
 • Dendësia5.684,69/sq mi (2.194,92/km2)
 • Metro2.000.468 (35-të)
Zona kohoreUTC−08:00 (PST)
 • Verës (DST)UTC−07:00 (PDT)
Kodet ZIP
List
 • 95002
 • 95008
 • 95101
 • 95103
 • 95106
 • 95108–95113
 • 95115–95141
 • 95148
 • 95150–95161
 • 95164, 95170
 • 95172
 • 95173
 • 95190–95194
 • 95196[7]
Prefiksi408/669
AeroportiAeroporti Ndërkombëtar Norman Y. Mineta San Jose
Faqja zyrtarewww.sanjoseca.gov

San Jose, zyrtarisht San José (shqiptimi në spanjisht: [saŋ xoˈse]; spanjisht për 'Shën Jozefin'), është qendra kulturore, financiare dhe politike e Silicon Valley[9][10][11] dhe qyteti më i madh në Kaliforninë Veriore si nga popullsia ashtu edhe nga zona. Me një popullsi prej 1,013,240 banorësh të vitit 2020, është qyteti më i populluar si në San Francisco Bay Area ashtu edhe në Zonën Statistikore të Kombinuar San Jose-San Francisco-Oakland, të cilat përmbajnë përkatësisht 7.7 milionë dhe 9.7 milionë njerëz, qyteti i tretë më i populluar në Kaliforni (pas Los Anxhelosit dhe San Diegos), dhe i njëmbëdhjeti më i populluari në Shtetet e Bashkuara.[12] E vendosur në qendër të luginës Santa Clara në bregun jugor të San Francisco Bay, San Jose mbulon një sipërfaqe prej 179,97 milje katrorë (466,1 km2). San Jose është selia e Qarkut Santa Clara dhe përbërësi kryesor i Zonës Statistikore Metropolitane San Jose-Sunnyvale-Santa Clara, me një popullsi të vlerësuar prej rreth dy milionë banorë në 2018.[13]

Para ardhjes së spanjollëve, zona përreth San Jose ishte e banuar nga kombi Tamien i popujve Ohlone. San Jose u themelua më 29 nëntor 1777, si Pueblo de San José de Guadalupe, qyteti i parë i themeluar në Las Californias.[14] Më pas u bë pjesë e Meksikës në 1821 pas Luftës së Pavarësisë së Meksikës. Pas pushtimit amerikan të Kalifornisë gjatë luftës meksiko-amerikane, territori iu dorëzua Shteteve të Bashkuara më 1848. Pasi Kalifornia arriti shtetësinë dy vjet më vonë, San Jose u bë kryeqyteti i parë i shtetit.[15] Pas Luftës së Dytë Botërore, San Jose përjetoi një bum ekonomik, me një rritje të shpejtë të popullsisë dhe aneksimin agresiv të qyteteve dhe komuniteteve të afërta të kryera në vitet 1950 dhe 1960. Rritja e shpejtë e industrisë së teknologjisë së lartë dhe elektronike e përshpejtoi më tej kalimin nga një qendër bujqësore në një zonë metropolitane të urbanizuar. Rezultatet e Regjistrimit të 1990 në SHBA treguan se San Jose e kishte tejkaluar zyrtarisht San Francisko si qyteti më i populluar në Kaliforninë Veriore. Nga vitet 1990, San Jose ishte bërë qendra globale për industrinë e teknologjisë së lartë dhe të internetit, duke e bërë atë ekonominë me rritjen më të shpejtë të Kalifornisë.[16]

 1. ^ "California Cities by Incorporation Date" (në anglisht). California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më 25 gusht 2014.
 2. ^ "Government" (në anglisht). San Jose, California. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 15 mars 2015.
 3. ^ "City Council" (në anglisht). San Jose, California. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014. Marrë më 8 dhjetor 2014.
 4. ^ "San Jose, California's City Council appointed Jennifer Maguire interim City Manager" (në anglisht). 13 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2021. Marrë më 24 gusht 2021.
 5. ^ "2019 U.S. Gazetteer Files" (në anglisht). United States Census Bureau. Marrë më 1 korrik 2020.
 6. ^ "2020 Population and Housing State Data" (në anglisht). United States Census Bureau. Marrë më 22 gusht 2021.
 7. ^ "ZIP Code(tm) Lookup" (në anglisht). United States Postal Service. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2014. Marrë më 23 nëntor 2014.
 8. ^ "Elevations and Distances" (në anglisht). US Geological Survey. 29 prill 2005. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2013. Marrë më 10 shkurt 2015.
 9. ^ "Where is Silicon Valley?". Silicon Valley Historical Association (në anglisht). Marrë më 2021-03-08.
 10. ^ "San Jose: The City Center of Silicon Valley". Amtrak (në anglisht). 2016-01-17. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2021. Marrë më 2021-03-08.
 11. ^ "Where is Silicon Valley?". Move2SiliconValley (në anglisht). 13 shtator 2011.
 12. ^ "U.S. Census website" (në anglisht). U.S. Census Bureau. Marrë më 3 dhjetor 2019.
 13. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2018" (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, Population Division. prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 30 maj 2019.
 14. ^ "The First City". California History Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2008. Marrë më 15 mars 2008.
 15. ^ "California Admission Day—September 9, 1850" (në anglisht). California State Parks. 2007. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2016. Marrë më 15 mars 2008.
 16. ^ "Silicon Valley Business Journal – San Jose has the Fastest-Growing Economy in California" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2018. Marrë më 27 shtator 2017.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: San Jose, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale