San Diego

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
San Diego
San Diego
Qytet
Pamje nga San Diego.
Pamje nga San Diego.
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 1,322,553
Faqja zyrtarewww.sandiego.gov

San Diego është një qytet i madh në KaliforniShteteve të Bashkuara. Ai ndodhet në bregun e Oqeanit Paqësor në jug të Kalifornisë, rreth 190km në jug të Los Angeles dhe pranë kufirit me Meksikën. San Diego është qyteti i tetë më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i dyti më i madh në Kaliforni dhe është një nga qytetet me rritjen më të shpejtë të popullsisë. San Diego është vendlindja e Kalifornisë dhe është i njohur për klimën e tij të butë gjatë gjithë vitit, portet e tij natyrorë të thellë, plazhet e gjera, lidhjen e tij të gjatë me Marinën Ushtarake amerikane, dhe si qendër e zhvillimit të bioteknologjisë dhe kujdesit shëndetësor.

San Diego është qendra e qarkut me të njëjtin emër.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: San Diego – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale