Liverpool

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liverpuli
Liverpool
Qytet
Njohur si Pellgu, Gjithë bota në një qytet [1]
noform
Vendndodhja
Liverpuli is located in Britania e Madhe
Liverpuli
Liverpuli

Koordinatat: 53°4′0″V 3°0′0″P / 53.06667°V 3.00000°P / 53.06667; -3.00000

Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Qarku ceremonial Merseyside
Qarku historik
Kryetari i Bashkisë Joe Anderson
Partia Partia Laboriste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 111.84 km2
Lartësia 70 m (m.n.d.)
Popullsia 434,900 banorë
 •  urbane 816,900 banorë
 •  aglomerati 1,103,089 banorë
Dendësia 12,952.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1207 (Statusi: 1880)
Vendasit Skuser/Liverpulian
Zona Kohore UTC±0
Kodi Postal L
Prefiksi 0151
Koordinatat 53° 4′ 0″ Veri

3° 0′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare liverpool.gov.uk


Liverpuli (/ lɪvəpu ː l /) është një qytet i Merseyside, Angli. Ai u formua si fshat në Angli në vitin 1207 por falë zhvillimit të mirë ekonomiko socilal në kohën Viktoriane në Britanin e Madhe ai mori në vitin 1880 statusin si qytet.

Historikisht, Liverpuli ishte një pjesë e Lancashire. Urbanizimi dhe zgjerimi i qytetit u erdhën në masë të madhe nga qënia e qytetit një port i madh. Deri në shekullin e 18-të, tregtia nga Indet Perëndimore, Irlanda dhe Evropa kontinentale, e shoqëruar me lidhjet e ngushta me tregtinë e skllevërve të Atlantikut, çoi më tej zgjerimin ekonomik të Liverpulit. Liverpuli është gjithashtu i njohur edhe për shpikjet dhe novacionet, sidomos në infrastrukturë, transport, ndërtim dhe në fushën e shëndetit publik dhe reformave sociale. Liverpuli ishte porti i regjistrit vaporit oqeanik, "RMS Titanic", dhe fjalët Titanic, Liverpool mund të shiheshin në sipërfaqen e anijes.

Qyteti është vendi i komunitetit më të vjetër afrikan në vend dhe komunitetit më të vjetër kinez në Evropë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Is Liverpool still the world in one city?". Marrë më 2010-05-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)