Jump to content

Liverpool

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liverpuli
Liverpool
Stema zyrtare e Liverpuli
Nofkat: 
Pellgu, Gjithë bota në një qytet [1]
Popullsia
 • Gjithsej434.900
Emri i banorëveSkuser/Liverpulian
Faqja zyrtareliverpool.gov.uk

Liverpuli (/ lɪvəpu ː l /) është një qytet i Merseyside, Angli. Ai u formua si fshat në Angli në vitin 1207 por falë zhvillimit të mirë ekonomiko socilal në kohën Viktoriane në Britanin e Madhe ai mori në vitin 1880 statusin si qytet.

Historikisht, Liverpuli ishte një pjesë e Lancashire. Urbanizimi dhe zgjerimi i qytetit u erdhën në masë të madhe nga qënia e qytetit një port i madh. Deri në shekullin e 18-të, tregtia nga Indet Perëndimore, Irlanda dhe Evropa kontinentale, e shoqëruar me lidhjet e ngushta me tregtinë e skllevërve të Atlantikut, çoi më tej zgjerimin ekonomik të Liverpulit. Liverpuli është gjithashtu i njohur edhe për shpikjet dhe novacionet, sidomos në infrastrukturë, transport, ndërtim dhe në fushën e shëndetit publik dhe reformave sociale. Liverpuli ishte porti i regjistrit vaporit oqeanik, "RMS Titanic", dhe fjalët Titanic, Liverpool mund të shiheshin në sipërfaqen e anijes.

Qyteti është vendi i komunitetit më të vjetër afrikan në vend dhe komunitetit më të vjetër kinez në Evropë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Is Liverpool still the world in one city?". Marrë më 2010-05-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)