Gjeografia e Ukrainës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
000 Ukraina harta.PNG
BJELLORUSIA
RUSIA
MO.
RUMANIA
HUNG.
SLLOV.
POLONIA
Ismajli
redaktoni hartën

Ukraina, e cila ka kushte te mira per zhvillimin e bujqesis, per shkak te tokave te mira, klimes dhe mundesis se ujitjes esht prodhuese e drithrave, bimeve industriale ( panxhar e luledielli) , pemeve. Veriu ka pyje e kulloto, ndersa jugu stepe. Ne baze te pasurive minerale, Ukraina ka zhvilluar metalurgjine, industrine e metaleve, te makinave te ndryshme, anijendertimtarine, industrin kimike, ushqimore,tekstili etj. Ne vitin 2003 popullsia aktive ishte e punesuar sa ne bujqesi ( 19%), ne industri 30% ndersa ne veprimtarin sherbyese 50% .

Harta[redakto | redakto tekstin burimor]

Dnepr Basin River Town German.png