Gjeografia e Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Serbia cities02.png
Serbia022 02.png

Serbia me Vojvodinën ka një pamje e një katërkëndëshit. Pjesa veriore është pjesa e rrafshët dhe e hapur, pjesa qendrore në veri dhe në mes është e ulët, skajet dhe jugu i ka më të ngritura dhe malore. Luginat lumore në drejtim të jugut, sidomos lugina e Moravës së Madhe dhe Jugore, i kanë mundësuar lidhje të mira me Bullgarinë, Maqedoninë e Greqinë, pjesërisht edhe me Kosovën. Lugina e Moravës dhe e Vardarit përbëjnë boshtin kryesor meridional të Ballkanit Qendror, Serbia nuk ka dalje në det.

Relievi[redakto | redakto tekstin burimor]

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne Serbi dallojme llojet e klimes: 1.KONTINENTALE 2.E MESME KONTINENTALE 3.MALORE 4.E MODIFIKUAR MESDHETARE.

Hidrografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vegjetacioni[redakto | redakto tekstin burimor]