Jump to content

Lumi i Vardarit

Coordinates: 40°30′27″N 22°43′3″E / 40.50750°N 22.71750°E / 40.50750; 22.71750
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vardari)
Ura e Gurit mbi Vardar
Vardari përmes Velesit.
Shkupi dhe Vardari në 1909

Lumi Vardar ose Vardari, (maqedonisht Вардар, greqisht Αξιός = Aksiós (ose Βαρδάρης), latinisht Axius), është lumi më i madh dhe më i gjatë në Maqedoninë e Veriut, buron pranë fshatit Vërtok afër GostivaritMaqedoninë e Veriut. Ai përshkon tërë Maqedoninë e Veriut, kalon nëpër mes kryeqytetit të Maqedonisë së Veriut-Shkupit pastaj në Veles pranë Gjevgjelisë e kalon kufirin e Maqedonisë së Veriut dhe kalon në teritorin grek pranë Polykastro dhe Axioupoli pastaj derdhet në Detin Egje në perëndim të Selanikut.

Ultësira e Vardarit i përfshin dy të tretat e territorit të Maqedonisë së Veriut.

Lumi Vardar në ilirishtën e lashtë është quajtur Bardhar (lum i bardhë).

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emrin e tij grek Αξιός (Aksios) për herë të parë e përmend Homeri (Il. 21.141, Il. 2.849[1] ) si vendi i Peonëve

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


40°30′27″N 22°43′3″E / 40.50750°N 22.71750°E / 40.50750; 22.71750