Gjevgjelia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjevgjeli
Гевгелија
Qytet
noform
Stema_figura
Stema
Gevgelija.png
Flamuri
Vendndodhja
Gjevgjeli is located in Maqedonia e Veriut
Gjevgjeli
Gjevgjeli
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni juglindor
Komuna Gjevgjeli
Kryetari i Komunës Sasho Peckov
Partia udhëheqëse LSDM
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 64 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1480
Prefiksi (+389) 034
Targa GE
Koordinatat 41° 08′ 25″ Veri

22° 30′ 10″ Lindje

Popullsia 15.685 banorë (2002)
Faqja Zyrtare gevgelija.gov.mk

Gjevgjelia (Maqedonisht: Гевгелија; [ɡɛvɡɛlija]) është një qytet me një popullsi prej 15.685 që ndodhet në juglindje të Maqedonisë së Veriut përgjatë brigjeve të lumit Vardar, që ndodhet në kufirin kryesor të vendit me Greqinë (Bogorodica-Evzoni), pikën që lidh autostradën nga Shkupi dhe tre kryeqytete të tjera ish-Jugosllave (Beogradin, Zagrebin dhe Lubjanën) me Selanikun. Qyteti është selia e Komunës së Gjevgjelisë.