Jump to content

Gjevgjelia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjevgjeli
Гевгелија
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej15,685
{{{postal_code_type}}}
1480
TargatGE
Faqja zyrtaregevgelija.gov.mk

Gjevgjeli (Maqedonisht: Гевгелија; [ɡɛvɡɛlija]) është një qytet me një popullsi prej 15.685 që ndodhet në juglindje të Maqedonisë së Veriut përgjatë brigjeve të lumit Vardar, që ndodhet në kufirin kryesor të vendit me Greqinë (Bogorodica-Evzoni), pikën që lidh autostradën nga Shkupi dhe tre kryeqytete të tjera ish-Jugosllave (Beogradin, Zagrebin dhe Lubjanën) me Selanikun. Qyteti është selia e Komunës së Gjevgjelisë.