Velesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Velesi
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Velesi ka qenë një qytet i populluar edhe para 1000 viteve me Ilirë dhe me Thrakë ,Velesi është një qytet i Shqipërisë etnike,tani është e populluar me  më shumë popullatë Maqedonë Veles ka edhe Fshatra Shqipëtare por më shum ka Fshatra të populluara me Maqedonë,popullata Shqipëtare më së shumti kanë  shkuar në Turqi gjatë kohës së Jugosllavisë dhe tani quhet "Titov Veles" që do të thotë "Velesi Titos" nga presidenti i Jugosllavis Josip Broz Tito. Në kohën e Perandoris Osmane Velesi quhej Kypryly sipas krijuesit te saj Qypryly Mehmed Pasha

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]