Komuna e Velesit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Velesit
Општина Велес
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Komuna Velesit Flamuri.gif
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e RM)
Zyrat Velesi
Kryetari i komunës Slavčo Čadiev
Partia (VMRO-DPMNE)
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 427.45 km2
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1400
Prefiksi 43
Targa VE
Demografia
Popullsia 55,108 banorë
Dendësia 128.92 banorë/km2
Faqja Zyrtare http://www.Veles.gov.mk

Komuna e Velesit është komunë që shtrihet në pjesën qendrore të Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Veles.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Velesit ka një pozitë gjeografike në qendër të shtetit.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Velesit jetojnë 55 108 banorë nga të cilët:

  • 46 767 (84,86%) maqedonë,
  • 2 406 (4,37%) boshnjakë,
  • 2 299 (4,17%) shqiptarë,
  • 1 724 (3,13%) turq,
  • 800 (1,45%) romë,
  • 540 (0,98%) serb,
  • 343 (0,62%) vllehë,
  • 229 (0,42%) të tjerë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së Velesit më së shumti merret me ...

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Velesit i përfshin këto vendbanime:Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

· Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Brevinca · Brodi · Çashka · Çeshinovo-Oblesheva · Çuçer-Sandeva · Debarca · Dellçeva · Demir Hisari · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Drugova · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konçës · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaci · Novosella · Ohri · Osllomeji · Peçeva · Petroveci · Plasnica · Prilepi · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosmani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vraneshtica · Vrapçishti · Zajazi · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina

Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka