Rajoni jugperëndimor (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni Jugperëndimor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia së Veriut
Vendbanime 286 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,340 [1] km2
Popullsia 222,385 [1] banorë

Rajoni Jugperëndimor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jugperëndim të vendit. Ky rajon në perëndim kufizohet me Shqipërinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Pellagonisë, Pollogut, Shkupit dhe Rajonin e Vardarit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni jugperëndimor është i përbërë nga 9 komuna[1].:

Nr. Logo Komuna
1
Coat of arms of Debar Municipality.png
Komuna e Dibrës
2
Coat of arms of Debarca Municipality.svg
Komuna e Debarcës
3
Coat of arms of Kičevo Municipality.png
Komuna e Kërçovës
4
Coat of arms of Makedonski Brod Municipality (2012).svg
Komuna e Brodit
5
Former coat of arms of Ohrid Municipality.svg
Komuna e Ohrit
6
Coat of arms of Plasnica Municipality.svg
Komuna e Pllasnicës
7
Coat of arms of Struga Municipality.svg
Komuna e Strugës
8
Coat of arms of Vevčani Municipality.svg
Komuna e Veçanit
9
Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg
Komuna e Qendrës Zhupa

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Rajoni Jugperëndimor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Rajoni jugperëndimor – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale