Rajoni i Pellagonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Pellagonisë
Rajon
Location of Rajoni i Pellagonisë
Popullsia
 • Gjithsej236.088 [1]

Rajoni i Pellagonisë është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jug të vendit. Ky rajon në jugperëndim kufizohet me Shqipërinë dhe në jug me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor dhe Rajonin e Vardarit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Pellagonisë është i përbërë nga 9 komuna[1]: Komuna e Dollnenit, Komuna e Krushevës, Komuna e Krivogashtanit, Komuna e Demir Hisarit, Komuna e Resnjës, Komuna e Manastirit, Komuna e Novacës, Komuna e Përlepit, Komuna e Mogillës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Rajoni Pellagonisë". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]