Komuna e Përlepit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Përlepit
Општина Прилеп
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Prilep Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Pellagonisë
(Rajonet e MV)
Zyrat Përlepi
Kryetari i komunës Marjan Ristevski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1194.44 km2
Popullsia 76,768 banorë
Dendësia 64.27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2 7500
Prefiksi 48
Targa PP
Faqja Zyrtare http://www.Prilep.gov.mk

Komuna e Përlepit është komunë që shtrihet në pjesën rajonin e PellagonisëMaqedonisë duke u kufizaur me ... . Qendra e komunës gjendet në Përlepi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Përlepit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 76 768 banorë nga të cilët x % janë:[1]

  • Maqedonas - 70,878
  • Shqiptarë - 22
  • Jevgj - 4,433
  • Turq - 917
  • Boshnjakë - 86
  • Serbë - 172
  • Vllehë - 17
  • Të tjerë - 243

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e ... i përfshin këto vendbanime :


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi

  1. ^ 2002 census results in English and Macedonian (PDF)