Komuna e Koçanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Koçanit
Општина Кочани
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kocani Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Koçanit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Koçanit
Komuna e Koçanit

Koordinatat: 41°55′0″V 22°24′0″L / 41.91667°V 22.40000°L / 41.91667; 22.40000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni lindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Koçani
Kryetari i komunës Nikolco Ilijev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375.44 km2
Popullsia 38,092 banorë
Dendësia 105.71 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2300
Prefiksi (+389) 033
Targa KO
Koordinatat 41° 55′ 0″ Veri

22° 24′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.kocani.gov.mk

Komuna e Koçanit është komunë që shtrihet në pjesën lindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Koçani.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Koçanit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Koçanit jetojnë 38 092 banorë nga të cilët 93,12% janë maqedonë, 5,12% rom, 0,83% turq, 0,51% vllah, 0,18% serb dhe 0,245% të tjerë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Koçanit i përfshin këto vendbanime :



Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi