Komuna e Gostivarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Gostivarit
Општина Гостивар
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Gostivarit
Flag of Gostivar Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Gostivarit
Vendndodhja
Komuna e Gostivarit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Gostivarit
Komuna e Gostivarit

Koordinatat: 41°48′0″V 20°55′0″L / 41.80000°V 20.91667°L / 41.80000; 20.91667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
(Rajonet e MV)
Zyrat Gostivar
Kryetari i komunës Arben Taravari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 513,39 km2
Popullsia 81 042 banorë
Dendësia 157,86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1230
Prefiksi +389 (0)42
Targa License plate of Gostivar.svg
Koordinatat 41° 48′ 0″ Veri

20° 55′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare gostivari.gov.mk

Komuna e Gostivarit është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë duke u kufizuar me komunën e Vrapçishtit, Kërçovës, Tetovës, Mavrovës.

Qendra e komunës gjendet në Gostivar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Gostivarit jetojnë 81,042 banorë.[1] Grupet etnike në komunë janë:

Numri Përqindje
Gjithsejt 81,042 100%
Shqiptarë 69,697 72,6%
Maqedon 15,177 16,5%

Turq

7991 9.8%

Romë

2237 3,8%

Boshnjakë

39 0.04%

Vlleh

15 0,01%

Tjerët

0 0,0%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Gostivarit më së shumti merret me ...

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi

  1. ^ http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Rezultatet e regjistrimit në gjuhën angleze dhe maqedone ( PDF ).