Komuna e Gostivarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komuna e Gostivarit

Komuna e Gostivarit është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë duke u kufizuar me komunën e Vrapçishtit, Kërçovës, Tetovës, Mavrovës.

Qendra e komunës gjendet në Gostivar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Gostivarit jetojnë 81,042 banorë.[1] Grupet etnike në komunë janë:

Numri Përqindje
Gjithsejt 81,042 100%
Shqiptarë 69,697 72,6%
Maqedon 15,177 16,5%

Turq

7991 9.8%

Romë

2237 3,8%

Boshnjakë

39 0.04%

Vlleh

15 0,01%

Tjerët

0 0,0%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Gostivarit më së shumti merret me ...

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Rezultatet e regjistrimit në gjuhën angleze dhe maqedone ( PDF ).