Debreshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Debreshi
Fshat
noform
Vendndodhja
Debreshi is located in Maqedonia e Veriut
Debreshi
Debreshi
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Gostivar
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Epërm Pollog i Poshtëm
Lartësia 600 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1230
Prefiksi (+389) 042
Targa GV
Koordinatat 41° 49′ 03″ Veri

20° 52′ 50″ Lindje

Popullsia 4.847 banorë (2002)

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debresh është fshat në Komunën e Gostivarit, Maqedoni Për të soditur për së afërmi panoramën e mrekullueshme të qytetit të Debreshit qoftë duke ardhur nga Tirana, në Ohër për në Gostivar, apo nga Prishtina, Shkupi, nga Tetova për në Gostivar, shfrytëzohen autostrada moderne që shkelin nëpër fushën e gjerë të Pollogut. Përndryshe të gjitha komunikacionet, rrugore apo hekurudhore, mundësojnë qarkullim të shpejtë. Në njëqind kilometra në jug ndodhet aeroporti në Ohër dhe rreth nëntëdhjetë kilometra larg aeroporti në Shkup.