Lumi Hekurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lumi Hekurt
Fshat
noform
Vendndodhja
Lumi Hekurt is located in Maqedonia e Veriut
Lumi Hekurt
Lumi Hekurt
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Gostivar
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Epërm
Lartësia 959 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1239
Prefiksi (+389) 045
Targa GV
Koordinatat 41° 42′ 13″ Veri

21° 00′ 00″ Lindje

Popullsia 98 banorë (2002)Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i mirëfilltë i këtij vendbanimi është REÇONI i SHJEVE. Emërtimi Zhelezna Reka është fabrikat i sajuar mbas viteve ´60 të shek. 20-të. Banohet kryesisht nga sllavë - serbë dhe një lagje me shqiptarë ortodoksë, fis i ardhur nga Korça për shkaqe gjaku.