Reçani (Gostivar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Reçani (Gostivar)
Fshat
noform
Vendndodhja
Reçani (Gostivar) is located in Maqedonia e Veriut
Reçani (Gostivar)
Reçani (Gostivar)
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Gostivar
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Epërm
Lartësia 846 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1231
Prefiksi (+389) 045
Targa GV
Koordinatat 41° 45′ 11″ Veri

20° 49′ 37″ Lindje

Popullsia 1054 banorë (2002)

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Reçan gjindet 9 km. nga Komuna e Gostivarit. Në qendrën e fshatit gjendet xhamia më e bukur dhe më e re në Komunën e Gostivarit. Në qendër të fshatit rrjedh lumi Mellca, i pastërt dhe i pasur me peshq. Fshati është i ndarë në dy pjesë: Muhalla e Epër dhe Muhalla e Poshtëm. Rrugët e fshatit janë të asfalltuara dhe të gjëra.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Reçan është me popullatë 100% shqiptare, e cila vite më parë ka pasur 1500 shtëpi, tashmë shumica e popullatës është trasferuar në Gostivar.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasuri natyrore i ka gështenjat , që gjinden në vendet e quajtur: RAHE, BREGADICA, SELISHTA dhe PODISHTA

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga të gjitha fshtrat e Komunës së Gostivarit, Reçani ka një kulturë të posaçme, e cila menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore i ka dhënë rëndësi shumë të madhe arsimit dhe kulturës. Prej fshatit Reçan kanë dalur edhe shumë mësues, arsimtarë, profesorë dhe shumë intelektual dhe politikan: Duhet përmenduer jashtzakonisht Dr. Mersel Hoxha i cili diplomoi në degën e medicinës në Beograd, më vonë kryetari i Komunës së Gostivarit, dhe , Doc. Dr. Fejzulla Shabani, i cili ka doktoruar në univerzitetin e Tiranës dhe ka qenë ish-zavendës ministr i Arsimit në Republikën e Maqedonisë. Në fshat ka qenë dhe është në funkcion shkolla fillore në gjuhën shqipe me mësues nga vet fshati, të cilët kanë diplomuar në fakulltetet më të larta të ish-Jugosllavisë, me drejtorin Sadbi Aziri.