Raveni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raveni
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.615
{{{postal_code_type}}}
1230
TargatGV

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reveni gjendet rreth 5 kilometra larg qytetit të Gostivarit dhe rreth 2 km larg burimit të lumit të Vardarit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka rreth 2000 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshat më e zhvilluar është bujqësia dhe blegtoria, por një pjesë dërmuese e banorëve gjenden në mërgim.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raveni është një fshat i lasht shqiptarë, patriotik që disa herë u dogj nga armiqtë sllavë, por kurre s'u gjunjëzua ndaj tyre.