Raveni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Raveni
Fshat
noform
Vendndodhja
Raveni is located in Maqedonia e Veriut
Raveni
Raveni
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Gostivar
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Epërm
Lartësia 661 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1230
Prefiksi (+389) 042
Targa GV
Koordinatat 41° 46′ 57″ Veri

20° 51′ 20″ Lindje

Popullsia 1615 banorë (2002)

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reveni gjendet rreth 5 kilometra larg qytetit të Gostivarit dhe rreth 2 km larg burimit të lumit të Vardarit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka rreth 2000 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshat më e zhvilluar është bujqësia dhe blegtoria, por një pjesë dërmuese e banorëve gjenden në mërgim.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raveni është një fshat i lasht shqiptarë, patriotik që disa herë u dogj nga armiqtë sllavë, por kurre s'u gjunjëzua ndaj tyre.