Simnica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Simnica
Fshat
Pamje nga Simnica
Pamje nga Simnica
Popullsia
 • Gjithsej430
{{{postal_code_type}}}
1233
TargatGV

Simnica është fshat shqiptar Komunën e Gostivarit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rrëzë të malit te quajtur Ahishté ne afersi te vendit me burrim te bollshem uji i quajtur pallma 15 kilometra ne jug-perendim te Gostivarit gjindet fshati me historik i kësaj komune fshati Simnicë. Fshati zotëron një pozitë shumë të posaçem gjeografik dhe paraqet nje verë teper te fresket dhe te bukur dhe nje dimer jo me shum ftohte. Gjithashtu zotëron shumë burime me ujë te paster dhe te ftohtë.


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vend qe zakonisht të ardhurat kryesore sigurohen nga mërgimtaret, pjesa tjeter e popullatës i siguron të ardhurat një pjesë të madhe nga blegtoria, pylltaria dhe veprimtari tjera induviduale.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Simnic është një fshat i lasht shqiptarë, patriotik që disa herë u dogj nga armiqtë sllavë, por kurre s'u gjunjëzua ndaj tyre. Ne fshatin Simnic lindi ne vitin 1908 heroi i trevave tona, Oficeri Komandanti Xhemë Hasa ishte komandanti i levizjes se Ballit Kombëtar qe luftoj kunder komunizmit per clirimin e trojeve tona. Xhemë Hasa kishte edhe nje bashkëluftetar Aqif Recani (Krosi) qe bashkëpunoj me te. Sot gjendet ne Simnic skulptura e Xhemë Gostivarit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]