Jump to content

Turçani i Madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turçan i Madh
Беловиште
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2.267
{{{postal_code_type}}}
1230
TargatGV

Turçan i Madh, (maqedonisht: Беловиште/Belovište; para 1945: Големо Турчане/Golemo Turčane) ёshtё fshat nё komunën e Gostivarit, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turçan, emri burimor i këtij vendbanimi, në juglindje të Gostivarit. Mbas viteve 60 të shek të kaluar, këtij vendbanimi iu shtua emri fabrikat- Bellovishte, për t´i dhënë një trajtë sllave dhe njëherit për të flakur toponominë autoktone. Emërtim Turçan, sipas disa shpjegimeve, vjen nga dyzimi i fjalëve turk dhe han, një shkrirje turkhan - turçan. Në fqinjësi me këtë vendbanim, më në lindje të Gostivarit, ndodhet vendbanimi Turçan i Vogël, tashti paralagje e Gostivarit. Turçani i vogël është vendbanim shqiptar ndërsa Turçani banohet nga shqiptarët, popullatë absolute shumicë dhe sllavët, kryesisht serbë bullgarë.