Turçani i Madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Turçan i Madh
Беловиште
Fshat
noform
Vendndodhja
Turçan i Madh is located in Maqedonia e Veriut
Turçan i Madh
Turçan i Madh
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Gostivar
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Epërm
Lartësia 824 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1230
Prefiksi (+389) 045
Targa GV
Koordinatat 41° 46′ 32″ Veri

20° 56′ 08″ Lindje

Popullsia 2267 banorë (2002)

Turçan i Madh, (maqedonisht: Беловиште/Belovište; para 1945: Големо Турчане/Golemo Turčane) ёshtё fshat nё komunën e Gostivarit, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turçan, emri burimor i këtij vendbanimi, në juglindje të Gostivarit. Mbas viteve 60 të shek të kaluar, këtij vendbanimi iu shtua emri fabrikat- Bellovishte, për t´i dhënë një trajtë sllave dhe njëherit për të flakur toponominë autoktone. Emërtim Turçan, sipas disa shpjegimeve, vjen nga dyzimi i fjalëve turk dhe han, një shkrirje turkhan - turçan. Në fqinjësi me këtë vendbanim, më në lindje të Gostivarit, ndodhet vendbanimi Turçan i Vogël, tashti paralagje e Gostivarit. Turçani i vogël është vendbanim shqiptar ndërsa Turçani banohet nga shqiptarët, popullatë absolute shumicë dhe sllavët, kryesisht serbë bullgarë.