Sërmnova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sërmnova
Србиново
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.039
{{{postal_code_type}}}
1239
TargatGV

Sërmnovë është fshat në komunën e Gostivarit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati gjendet në jug të Gostivarit afër 15 km larg tij.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Sërmnovë jetojnë 1179 banorë, të gjithë shqiptarë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomomi ne fsh.Sermnove sillet reth 5 milion U$D


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amblema e ish Komunës së Sërmnovës.

Nga viti 18.XII. 1996 dhe deri në vitin 2004 Sërmnova ka qenë Komunë në veti . Por me ndryshimin e ligjit për ndarje teritoriale Sërmnova ju bashkangjit Komunës së Gostivarit