Sërmnova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sërmnova
Fshat
noform
Vendndodhja
Sërmnova is located in Maqedonia e Veriut
Sërmnova
Sërmnova
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Gostivar
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Epërm
Lartësia 845 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1239
Prefiksi (+389) 045
Targa GV
Koordinatat 41° 42′ 20″ Veri

20° 57′ 37″ Lindje

Popullsia 1039 banorë (2002)

Sërmnovë është fshat në komunën e Gostivarit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati gjendet në jug të Gostivarit afër 15 km larg tij.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Sërmnovë jetojnë 1179 banorë, të gjithë shqiptarë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomomi ne fsh.Sermnove sillet reth 5 milion U$D


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 18.XII. 1996 dhe deri në vitin 2004 Sërmnova ka qenë Komunë në veti . Por me ndryshimin e ligjit për ndarje teritoriale Sërmnova ju bashkangjit Komunës së Gostivarit