Jump to content

Forina

Coordinates: 41°49′24″N 20°57′46″E / 41.823458°N 20.962860°E / 41.823458; 20.962860
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forina
Форино
Fshat
Foto nga Forina
Foto nga Forina
Popullsia
 • Gjithsej4,652
{{{postal_code_type}}}
1237
TargatGV

Forina është fshat në rethinën e qytetit të Gostivarit dhe është pjesë e Komunës së GostivaritRepublikën e Maqedonisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barnatorja në fshatin Forinë të Gostivarit

Forina kufizohet me Çegranin me fshatin Çajlë, Tumçevishtin dhe me "Malin e Thatë".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga data 18 dhjetor 1996 dhe deri në fund të vitit 2004 fshati Forinë ishte pjesë e Komunës së Çegranit [1] e cila me ndryshimin e ligjit për ndarje teritoriale ju bashkangjit Komunës së Gostivarit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e banorëve të fshatit Forinë janë të nacionalitetit shqiptarë dhe te fesë islame kurse një numër i vogël i banorëve i përket përkatsisë rome

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Forineë përmban akoma disa tradita dhe zakone tradicionale. Edhe pse gjeneratat e reja tani kane filluar te modernizohen mirepo serisht tradita ka rendesi te madhe ne kete fshat.

Gjithashtu, ne vitin 2003-2006 filloi te funksionoje shkolla fillore "Përparimi" që ka funksionuar shume vite me pare dhe nje kohe te gjate ishte pasive. Femijet e ketij fshati deri ne kete kohe kane qene te obliguar te shkojne ne Shkollen fillore Perparimi ne Çegran

Banoret e ketij fshati, te gjithe jane shqipetare te besimit islam. Gjithashtu ne kete fshat gjenden tre xhami: Xhamia e varrezave, Xhamija qendrore (ne qender te fshatit) dhe Xhamia e Bedrit e ndertuar ne vitin 2004 ne dalje te fshatit forine per ne Çajle.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forina ka dhe klubin futbollistik Vardari, që ka marrë emrin nga lumi Vardar që kalon nepër këtë fshat.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]41°49′24″N 20°57′46″E / 41.823458°N 20.962860°E / 41.823458; 20.962860