Gostivari

Coordinates: 41°29′N 20°33′E / 41.48°N 20.55°E / 41.48; 20.55
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gostivar)

41°29′N 20°33′E / 41.48°N 20.55°E / 41.48; 20.55

Gostivar
Гостивар
Qytet
Pamje nga bulevardi Meleardi
Pamje nga bulevardi Meleardi
Popullsia
 • Gjithsej35,847
Emri i banorëveGostivaras
{{{postal_code_type}}}
1230
TargatGV
Faqja zyrtaregostivari.gov.mk

Gostivar, (maqedonisht: Гостивар/ Gostivar) është qytet dhe qendër e komunës së GostivaritMaqedoninë e Veriut. Shqiptarët sot përbëjnë mbi 90% të popullatës së Gostivarit.

Sahat Kula

Pozita gjeografike

Një panoramë të Pollogut
Sahat Kula në Gostivar

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Natyra mahnitëse, toka, pozita e volitshme gjeografike, mbi 500 m lartësi mbidetare, me gurgullimën e burimit të lumit Vardar, aty në perëndim të Maqedonisë së Veriut, i rrethuar nga dy fortesa, Sharri dhe Mali i Thatë, dhe me shumë karakteristika të tjera, shtrihet i qetë me banorët e tij qyteti i shumë ngjarjeve gostivari.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ditë pazari në prill të vitit 1911 në Gostivar

Rreth qytetit te Gostivarit dhe për Gostivarin janë thurrur shumë legjenda me versione të ndryshme bazuar nga pushtuesit e periudhave të ndryshme. Sipas dokumentit të vetëm nga epoka antike tek historiani Tit Livi (59 p.e.s – 17 p.e.s) thuhet se mbreti i fundit i Maqedonisë Pasai (179 – 163) me 10.000 ushtarë pas pushtimit të Uskanës (Kërçovës) pushton qytezën DrauDAK që më pas të pushtohej Oneji (Tetova). Nga këto të dhëna mund të kuptohet se qyteti i vjetër DrauDAK i cili ka pasur rëndësi të madhe, është gjendur në mes të Kërçovës dhe Tetovës, d.m.th. Gostivari i tanishëm.

Garat e pelivanave në qendrën e Gostivarit në vitin 1916

Në vitin 1850 gjeologu dhe ballkanologu Ami Beu në përshkrimet për Tetovën në mes tjerave në një pjesë thotë se në Pollog gjendet “fshati i madh” Gostivari.Gostivari gjatë periudhes së perandorisë osmane ka qenë pjesë e Sanxhakut të Prizrenit. Ndërsa si qytet Gostivari për herë të parë është përmendur në dy shkrimet e shekullit XIX. Sipas tyre ky vendbanim i Pollogut ka formuar çarshinë e vet (qendrën) kurse e marta ka qenë ditë pazari. Në vitin 1874 qyteti ka pasur 400 shtëpi, rreth 2000 banorë, ndërsa në fund të shekullit të njëjtë 3500 banorë.

Çarsija e Gostivarit në vitin 1920

Bazuar në shkrimet e Abdylhaqim Doganit, Gostivari merr emrin nga vajza e ardhur nga Tivari që për vendbanim ka zgjedhur këtë qytet. Në gjuhën lokale vajza është gocë edhe atë nga Tivari, prandaj del emri Gostivar nga goca e Tivarit.

Si dëshmi e emrit Gostivar origjinë sllave mund të marrë faktin që në Republikën Çeke në kuadër të Pragës kryeqytetin Pragë (zona 15) është e vendosur lagje dhe zonë të synuar që quhet Hostivarzh (Çeke: Hostivař), i cili në të kaluarën ka qenë një vendbanim i ndarë, dhe në regjistrat gjermane të shekullit të 12-të mund të gjenden edhe nën emrin Gostiwar [1]. Duke pasur parasysh se në gjuhën çeke zë të butë për zëvendësim x d (p.sh. Praha - Praga) emri i kësaj lagjeje të madhe në juglindje Pragë është në të vërtetë Gostivar, dhe njohja e fjalëve është pothuajse e njëjtë (maqedonisht: гости (gosti - guests), mysafirët e Çekisë: hoste) lirë për të konkludojmë se Gostivar emri që mund të gjendet edhe në Maqedoninë e Veriut dhe në Republikën Çeke është me origjinë sllave.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nacionaliteti Numri Përqindja
 • Shqiptar 54038 66.7%
 • Maqedonas 15877 19.6%
 • Turq 7991 9.8%
 • Rom 2237 3.8%
 • Vlleh 15 0.01%
 • Serb 160 0.19%
 • Boshnjakë 39 0.04%
 • Të tjerë 685 0.84%
 • Gjithsej 81042 100%

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e kultures në Gostivar

Gostivari është i njohur për kulturën e tij, duke marrë parasysh artistët e mëdhenj që kanë dal prej këtij qyteti, si ato të aktrimit, muzikës popullore e sidomos të asaj "Electronic" - (meqë janë të parët dhe të vetmit shqiptar në këtë drejtim.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kryetar i Komunës së Gostivarit është Arben Taravari, kandidat i ASH-së i iniciativës qytetare. Kryesues i këshillit komunal është ..., nga lista e zgjedhësve, që edhe ka shumicë në këshillin komunal.

Gostivari në vitin 1997[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1997 filloi nje konflikt mes qytetarve dhe policis maqedonase

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]