Jump to content

Komuna e Çegranit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komuna e Çegranit

Nga viti 18.XII. 1996 dhe deri në vitin 2004 Çegrani ka qenë Komunë në veti me tre fshatrat : Forinën, Koritën dhe Tumçevishtin.

Por me ndrishimin e ligjit për ndarje teritoriale Çegrani ju bashkangjit Komunës së Gostivarit


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit kombëtarë nga 2002 kjo komunë i ka 12310 banorë.

http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Rezultatet e regjistrimit në gjuhën angleze dhe maqedone ( PDF ). Grupet etnike në komunë janë:

Numri Përqindje
Gjithsejt 12.310 100%
Shqiptarë 12.075 97,65%
Maqedon 235 2,35%

Tjerët

0 0,0%

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në komunën ka katër vendbanime fshati Çegran me statusin Komuna e Çegranit dhe fshatrat :