Komuna e Çegranit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për fshatin shiko: Çegrani


Komuna e Çegranit
Општина Чегране
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Çegranit
Flag of Cegrane.svg
Flamuri i Komunës së Çegranit
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Pollogut
(Rajonet e MV)
Zyrat Çegrani
Kryetari i komunës Emshi Ejupi
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 12,310 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1237
Prefiksi +389
Targa License plate of Gostivar.svg

Nga viti 18.XII. 1996 dhe deri në vitin 2004 Çegrani ka qenë Komunë në veti me tre fshatrat : Forinën, Koritën dhe Tumçevishtin.

Por me ndrishimin e ligjit për ndarje teritoriale Çegrani ju bashkangjit Komunës së Gostivarit


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit kombëtarë nga 2002 kjo komunë i ka 12310 banorë.

http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf 2002 Rezultatet e regjistrimit në gjuhën angleze dhe maqedone ( PDF ). Grupet etnike në komunë janë:

Numri Përqindje
Gjithsejt 12.310 100%
Shqiptarë 12.075 97,65%
Maqedon 235 2,35%

Tjerët

0 0,0%

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në komunën ka katër vendbanime fshati Çegran me statusin Komuna e Çegranit dhe fshatrat :