Komuna e Kratovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Kratovës
Општина Кратово
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kratovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Kratovës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Kratovës
Komuna e Kratovës

Koordinatat: 42°04′0″V 22°10′0″L / 42.06667°V 22.16667°L / 42.06667; 22.16667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni verilindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Kratova
Kryetari i komunës Lupço Bojaçiev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375.44 km2
Popullsia 10.441 banorë
Dendësia 27.81 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1360
Prefiksi (+389) 031
Koordinatat 42° 04′ 0″ Veri

22° 10′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.opstinakratovo.gov.mk

Komuna e Kratovës është komunë që shtrihet në pjesën verilindorMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Kratovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e ... ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 10 441 banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e ... i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi