Komuna e Sarajit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Sarajit
Општина Сарај
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Saraj Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e MV)
Zyrat Saraji
Kryetari i komunës Blerim Gllumova
Partia (DUI)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 229.06 km2
Popullsia 35408 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Faqja Zyrtare http://www.saraj.gov.mk

Komuna e Sarajit është komunë që shtrihet në rajonin e ShkupitMaqedonisë. Qendra e komunës është Saraji.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Sarajit shtrihet në pjesën veriperëndimore të qytetit të Shkupit. Kufizohet me komunën e komunën Gjorçe Petrov (lindje), Jegunoc dhe Zhelinë (perëndim), Sopisht dhe Karposh (juglindje). Zoteron një strukturë kodrinore-malore. Pika më e lartë ndodhet në Malin e Thatë – 1369 m mbi nivelin e detit. Pika më e ulët është f. Krushopek – 276 m lartësi mbidetare.

Veçanti turistike te saj janë: QRS Saraj, Liqeni i Treskës,gryka e Matkës, Xhamia e vjetër e Husein Shahinit e cila daton nga shekulli XV .Nëpër këtë komunë kalon edhe Korridori i Tetë .

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Numri i banorëve: 35.804
  • Shqiptarë 94.53%
  • Maqedonas 2.89%
  • Boshnjakë 0.16%
  • Romë 0.77%
  • Turq 0.13%
  • Serbë 0.05%
  • Të tjerë 0.47

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fshatra: 23
 • Numri i bashkësive lokale: 28
 • Sipërfaqja: 240 km2
 • Dita e komunës: 13 dhjetori

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi