Komuna e Tetovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Tetovës
Општина Тетово
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Tetovës
Flag of Tetovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Tetovës
Vendndodhja
Komuna e Tetovës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Tetovës
Komuna e Tetovës

Koordinatat: 42°0′0″V 20°58′0″L / 42.00000°V 20.96667°L / 42.00000; 20.96667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
(Rajonet e MV)
Zyrat Tetovë
Kryetari i komunës Teuta Arifi
Partia BDI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 261,89 km2
Popullsia 96 758 banorë
Dendësia 330,60 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1200
Prefiksi +389 (0)44
Targa TE
Koordinatat 42° 0′ 0″ Veri

20° 58′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare tetova.gov.mk

Komuna e Tetovës është komunë që shtrihet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë.

Qendra e komunës gjendet në Tetovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Tetovës kufizohet me Kosovën në veri dhe në perëndim, Komunën e Tearcës në verilindje, Komunën e Jegunovcës në lindje, Komunën e Zhelinës në juglindje, Komunën e Brvenicës në jug dhe Komunën e Bogovinës në jugperëndim.

Tetova gjendet në pjesën veriperëndimore të Maqedonisë, në shpatet e Sharrit, apo në Luginën e Pollogut. Sot komuna e Tetovës mbulon një sipërfaqe prej 87 km², dhe së bashku me komunat e sapokrijuara që dalin prej saj sipërfaqja është 1053 km².

Tetovë është e vendosur 460 deri në 500 metra dhe ka një klimë të butë me një temperaturë mesatare vjetore prej 11,6 °C.

Kushtet e klimës - tokësore, hidrografike dhe hapësinore janë përgjegjëse për zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë, domethënë nëpërmjet temperaturave të favorshme, toka të përshtatshme me vlerë të lartë për para dhe sasia e bollshme e potencialit ujor mundëson kultivimin e drithërave, perimeve, pemishteve, foragjereve dhe disa kulturave industriale. Sa i përket mbarështimit të bagëtive, këto kushte korrespondojnë në mënyrë specifike me zhvillimin e mbarështimit të gjedhëve dhe kullotave të larta malore, si një parakusht për zhvillimin e mbarështimit të deleve.

Lumi Shkumbin, perla e qytetit është sfida e përjetshme e qytetarëve të Tetovës, është stolia më e bukur me të cilën natyra e ka pajisur këtë rajon të mrekullueshm. Në atë ka disa centrale hidroelektrike të ndërtuara më së shumti në vitet pesëdhjeta, gjashtëdhjetë të shekullit të XX, por edhe ditët e sotme.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit se popullsisë ne Maqedoni te dhenat thone se vetem ne qytetin e Tetoves bashk me Recicen e Vogel kane një popullat prej 96.129.Kurse e gjith Komuna e Tetoves te dhenat thone se mesatarish duhet te këtë reth 178.337 banore. Gati 70,3 % e popullsisë se Komunes se Tetoves janë Shqipetar , 23,2 % Maqedonas dhe vetem 2,2% Turq.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet Komuna e Tetovës i përfshin këto vendbanime: Fshatin Bozovcë , Brodec , Vicë , Veshallë , Gajre , Recicë e madhe , Xherma, Lacë , Lisec , Recicë e vogel , Poroj , Saraqinë , Selcë , Falisht , Xhepcisht , Shipkovicë dhe qytetin e Tetoves

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf ne anglisht dhe maqedonisht

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi