Komuna e Tetovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Tetovës
Општина Тетово
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Tetovës
Flag of Tetovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Tetovës
Vendndodhja
Komuna e Tetovës is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Tetovës
Komuna e Tetovës

Koordinatat: 42°0′0″N 20°58′0″E / 42.00000°N 20.96667°E / 42.00000; 20.96667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Pollog
(Rajonet e RM)
Zyrat Tetovë
Kryetari i komunës Teuta Arifi
Partia BDI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 261,89 km2
Popullsia 96 758 banorë
Dendësia 330,60 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1200
Prefiksi +389 (0)44
Targa TE
Koordinatat 42° 0′ 0″ Veri

20° 58′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare tetova.gov.mk


Komuna e Tetovës është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë.

Qendra e komunës gjendet në Tetovë.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit se popullsise ne Maqedoni te dhenat thone se vetem ne qytetin e Tetoves bashk me Recicen e Vogel kane nje popullat prej 96.129.Kurse e gjith Komuna e Tetoves te dhenat thone se mesatarish duhet te kete reth 178.337 banore. Gati 70,3 % e popullsise se Komunes se Tetoves jane Shqipetar , 23,2 % Maqedonas dhe vetem 2,2% Turq.

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendbanimet Komuna e Tetovës i përfshin këto vendbanime: Fshatin Bozovce , Brodec , Vice , Veshalle , Gajre , Recice e madhe , Xherma, Lace , Lisec , Recic e vogel , Poroj , Saraqina , Selce , Falisht , Xhepcisht , Shipkovic dhe qytetin e Tetoves

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf ne anglisht dhe maqedonisht

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debarca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi