Komuna e Mavrovës dhe Radostushës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Mavrovës dhe Radostushës
Општина Маврово и Ростушe
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Mavrovo-Rostuša Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Pollogut
(Rajonet e MV)
Zyrat Radostushë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 663.19 km2
Popullsia 8618 banorë
Dendësia 13 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Faqja Zyrtare http://www.mls.gov.mk/map.aspx?sm=29&mapid=70

Komuna e Mavrovës dhe Radostushës është një komunë në Republiken perendimore te Maqedonise. Selia e komunës është e vendosur në fshatin Radostushes. Kjo komunë është pjesë e Rajonit statistikor te Pollogut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Gostivarit në lindje, Komuna e Dibrës në jug dhe Shqipëria në perëndim.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit nga viti 2002[1], kjo komunë ka 8,618 banorë. Popullsia qe jeton ne kete komunë përfshijnë:

  • Maqedonas = 4,349 (50.5%)
  • Turq = 2,680 (31.1%)
  • Shqiptare = 1,483 (17.2%)
  • Te tjere.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Mavroves dhe Radostushes i përfshin këto vendbanime: Radostush,Verbjani,Nistrov,Duf,Necpur,Tanush,Senca,Njivishte,Grekaj,Belicica,Novo-Sello,Zhirovnic,Boletin,Bitushe,Velebordo,Vidushe,Vollkovija,Verben,Galicnik,Jance,Zhuzhnje,Kicinica,Krakornica,Leunova,Lazaropolje,Mavrovi-Anovi,Roskoti,Ribnica,Skudrinj,Stredkovo,Sushica,Cerovo.


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi