Jump to content

Beliçica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beliçicë
Беличица
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej4

Beliçicë, (maqedonisht: Беличица/Beliçica) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Belicica është e vendosur në pjesën perëndimore të Maqedonisë, në pjesën qendrore të Komunes se Mavrovës dhe Radostushës. Fshati është i vendosur në shpatet veriore të malit Chaushica,e kap edhe dega e maleve te Sharrit. Fshati është 33.5 kilometra nga qyteti më i afërt e Gostivarit.[1]

Fshati mbulon 25 kilometra katrorë.[1] Ndarja e zonës përbëhet nga 789 ha pyje, 1502,7 132,6 ha ha kullota dhe tokë të punueshme.[1]

Fshati ka qenë gjithmonë e ndarë në lagje të ulët dhe të lartë, e cila është prekur veçanërisht nga masakra në vitin 1944 dhe që atëherë kurrë nuk ka ringjallur. Në ish-lagjen e Epërme eshte e vendosur edhe shkolla e fshatit.

Në statistikat e mbledhura nga Vasil Kanchov në vitin 1900, fshati Beliçica ishte i banuar nga 450 shqiptarë ortodoksë, prej të cilëve te gjith kishin mesuar të flisnin bullgarisht ndërsa shqipja ishte gjuha e familjes(gjuha meme).[2] Në vitin 1905 në statistikat e mbledhura nga Dimitar Mishev Brankoff, Beliçica u banua nga 438 shqiptarë dhe kishte një shkollë bullgare.[3] Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 4 banorë.[4]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 4 banorë Shqiptarë Ortodokse, të cilët nga regjistrimi dolën si Maqedonas.

  1. ^ a b c Panov, Mitko (1998) (në gjuhën maqedonase). Enciklopedia e fshatrave në vend. Shkup: Patria. faqe 24
  2. ^ http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_42.htm
  3. ^ D.M.Brancoff (1905). La Macédoine et sa Population Chrétienne. Paris. рp. 184-185.
  4. ^ Regjistrimi maqedonas (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, Enti Shtetëror i Statistikës, Shkup, 2002, f. 135.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]