Bibaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bibaj
Бибање/Бибај
Fshat
noform
Vendndodhja
Bibaj is located in Maqedonia e Veriut
Bibaj
Bibaj
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rekë e Epërme
Lartësia 1065 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 43′ 55″ Veri

20° 37′ 39″ Lindje

Popullsia 31 banorë (2002)

Bibaj, (maqedonisht: Бибај/Bibaj) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibaj është e vendosur në zonën gjeografike të lumit (reka e eperme) në Mavrovën veriperëndimore, në grykën e Përroit te thellë, në anën e saj e djathtë. Disa e konsiderojnë atë një lagje e fshatit Nistrova, i cili ndodhet përtej lumit.

Fshati është një mal në një lartësi prej rreth 1065 metër

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 31 banorë.[1] Te gjithe Shqiptarë.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistrimi maqedonas (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, Enti Shtetëror i Statistikës, Shkup, 2002, f. 135.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]