Trebishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Trebisht
Требиште
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Krahina etnografike/gjeografike Rekë e PoshtmeHistoria[redakto | redakto tekstin burimor]

Me 1426 Gjon Kastrioti nga Shqipëria dhe tre dejmte e tij (njeri prej tyre ishte Skanderbeu) donated the right to the proceeds from taxes collected from the villages Rostuša dhe Trebishti and from the church of Saint Mary, which was in one of them, to the Hilandar.[1] In an Ottoman defter from 1467, the village of Trabšta is mentioned together with Rostuša as part of the Reka vilayet. According to this document, the village then had 15 Christian Orthodox families. In 1519, 55 Christian Orthodox families were recorded in the village, while in 1583, the village had 41 Christian Orthodox families and 5 Muslim families.[2]


Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Đoko M. Slijepčević: Srpsko-arbanaški odnosi kroz vekove sa posebnim osvrtom na novije vreme (Serbian). Himelstir 1983 (Lexuar më 7 korrik 2011) „Заједно са синовима Константином, Репошем и Ђурђем приложио је Иван Кастриот манастиру Хиландару село Радосуше са црквом св. Богородице и село Требиште....(Together with his sons Konstantin, Repoš and Đurađ, Ivan Kastriot donated village Radosuše with church of saint Mary and village Trebište to the monastery Hilandar...“
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DS