Zhuzhnja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zhuzhnjë
Жужње
Fshat
Vendndodhja
Zhuzhnjë is located in Maqedonia e Veriut
Zhuzhnjë
Zhuzhnjë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Mavrovë dhe Radostushë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rekë e Epërme
Lartësia 1441 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 45′ 11″ Veri

20° 37′ 29″ Lindje

Popullsia 8 banorë (2002)

Zhuzhnjë, (maqedonisht: Жужње/Žužnje) ёshtё fshat nё komunën e Mavrovës dhe Radostushës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi ndodhet në pjesën veriperëndimore të Republikes se Maqedonisë. Nga qyteti më i afërt, Gostivari, eshte fshat turistik i vendosur 50 km në perëndim te qytetit. Gjendet ne majat lindore te Malit te Korabit.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhuzhunja një fshat i Rekës së Epërme u bë me famë prej zejtarisë dhe kostumeve tradicionale te grave që përdoren rruaza argjendi dhe filigran duke i bërë ata disa nga më piktoresket në rajon.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 8 banorë te gjithe Shqiptarë.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sherafedin Kaso (2005). The settlements with Muslim population in Macedonia. Logos-A. p. 377. ISBN 978-9989-58-155-7.
  2. ^ Regjistrimi Maqedonas (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, Entit Shtetëror të Statistikës, Shkup, 2002, f. 135

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]